VPN na routerze

VPN na routerze, to temat coraz bardziej poruszany nie tylko przez osoby stricte zajmujące się bezpieczeństwem systemów informatycznych, jak i przez użytkowników domowych, którym zależy na zachowaniu poufności danych w sieci. O tym, jakie są zalety VPN, wiedzą prawie wszyscy. Pisaliśmy na ten temat szczegółowo w artykule Korzyści i zalety VPN. Większe bezpieczeństwo i prywatność w sieci, ochrona przed hakerami, szyfrowanie danych oraz możliwość przekonania serwisów innych krajów, że przebywa się na ich terytorium, co – jak wiadomo – daje dostęp do dodatkowych usług.

Zainstalowanie NordVPN na routerze sprawia, że wszystkie urządzenia podłączone do niego łączą się z Internetem przez jeden szyfrowany tunel. Dzięki temu nie musisz martwić się o instalację żadnego dodatkowego oprogramowania lub aplikacji VPN online na każdym urządzeniu z osobna.

Taki router z VPN tworzy jeden stały tunel dla wszystkich podłączonych do niego urządzeń.

Do zalet takiego rozwiązania zalicza się :

Bezpieczeństwo i prywatność 24 godziny na dobę dla wszystkich podłączonych urządzeń – stały tunel w routerze pozwoli Ci zapomnieć o konieczności podłączenia się do VPN za każdym razem, kiedy dane urządzenie korzysta z sieci.
Możliwość obejścia limitu urządzeń w abonamencie VPN – router liczy się jako urządzenie objęte planem VPN, ale podpięte do niego urządzenia już nie. Dzięki temu, możesz wykorzystać jeden plan na kilku różnych aparatach. Plan NordVPN pozwala na podłączenie aż sześciu urządzeń jednocześnie.
Możliwość wykorzystania zalet VPN w urządzeniach, które nie posiadają opcji jego bezpośredniego podłączenia. Jeśli więc podłączysz NordVPN do routera, Twój domowy smart TV będzie miał dostęp do programów zarezerwowanych dla danych krajów, mimo że połączenie VPN bezpośrednio do niego nie byłoby możliwe.
Łatwość objęcia VPN-em nowych urządzeń – posiadając bezpieczny tunel w routerze, obejmujesz nim każde nowo podłączone urządzenie bez konieczności dodatkowej konfiguracji.

VPN – jak go ustawić na routerze

Jak zainstalować VPN na routerze

Procedura konfiguracji routera

1. Wybór odpowiedniego dostawcy i rejestracja

Przede wszystkim musisz wybrać firmę, która świadczy usługi VPN. Biorąc pod uwagę, że głównym celem jest zapewnienie Twojej sieci większego bezpieczeństwa, zalecamy rozważnie przeglądnąć ofertę pozostałych firm z naszego rankingu i wybrać renomowanego i sprawdzonego dostawcę.

Zwróć uwagę, czy dana firma nie ogranicza przepustowości oraz czy posiada w swojej ofercie odpowiednią ilość węzłów wyjściowych.

Nie zapomnij również o sprawdzeniu, czy posiadany przez Ciebie router znajduje się wśród tych objętych usługą. Jeśli nie, być może warto pomyśleć o jego zmianie.

Kiedy już wybierzesz odpowiedniego dostawcę i zarejestrujesz się jako nowy klient, zostanie dla Ciebie utworzone dedykowane konto, do którego dostaniesz nazwę użytkownika i hasło.

2. Zalogowanie się na router

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy Twój router wspiera usługę VPN. W tym celu musisz się na niego zalogować, wpisując adres IP routera do wyszukiwarki. W ustawieniach routera sprawdź, czy istnieje możliwość konfiguracji sieci VPN. Jeśli tak, problem z głowy. Oznacza to bowiem, że Twój router ma fabrycznie wbudowany program do obsługi VPN.

Jeśli jednak Twój router nie daje możliwości bezpośredniego podłączenia VPN, pora zastosować plan B. Jest nim dodatkowa instalacja oprogramowania DD-WRT (lub innego alternatywnego oprogramowania, o którym pisaliśmy w artykule VPN na routerze.

3. Instalacja oprogramowania sprzętowego DD-WRT

Oprogramowanie DD-WRT to tzw. open source firmware, które powstało jako alternatywa dla standardowego oprogramowania routerów i współpracuje z większością bezprzewodowych wersji WLAN.

Aktualizacja routera do DD-WRT pozwoli Ci na zniesienie ograniczeń wbudowanych w domyślne oprogramowanie tego urządzenia i umożliwi skorzystanie z większości dostępnych popularnych protokołów szyfrowania VPN.

Proces instalacji DD-WRT nazywa się flashowaniem. Zanim się do niego zabierzesz, sprawdź najpierw, jaka wersja tego oprogramowania jest kompatybilna z Twoim routerem. Dowiesz się tego, wpisując nazwę routera na stronie producenta oprogramowania. W przypadku gdy Twój model znajduje się na liście obsługiwanych routerów, pobierz odpowiednią dla niego wersję DD-WRT.

Zakładając, że zalogowałeś się już na routerze, po prostu ładujesz pobrany plik i przeprowadzasz jego instalację, postępując zgodnie z wyświetlającymi się instrukcjami.

Weź pod uwagę, że mimo tego, że sama instalacja DD-WRT jest procedurą dość prostą, wiąże się z ryzykiem wystąpienia błędów, które mogą spowodować nie tylko utratę gwarancji na router, ale również jego awarię.

4. Konfiguracja klienta VPN

Jeśli udało Ci się pomyślnie zainstalować oprogramowanie DD-WRT, lub Twój router w ogóle go nie potrzebował, możesz przystąpić do konfiguracji NordVPN.

Możesz to zrobić na dwa różne sposoby: przy wykorzystaniu tzw. metody GUI (ang. Graphical User Interface) lub metody skryptowej. Zwykle zaleca się tę pierwszą, ponieważ jest łatwiejsza.

Oto jak wyglądają jej kroki:

1. Zaloguj się na swoim koncie NordVPN, wpisując wcześniej otrzymaną nazwę użytkownika i hasło.

2. Pobierz i rozpakuj pliki instalacyjne.

3. Otwórz interfejs administracyjny routera, wpisując jego adres IP do przeglądarki.

4. Skonfiguruj ustawienia sieciowe, aby mieć pewność, że router łączy się z Internetem. W tym celu należy wejść do menu Setup > Basic Setup, w opcji WAN Connection Type ustawić Automatic Configuration – DHCP i podać routerowi stały lokalny adres IP w polu Network Setup.

5. Włącz opcję VPN (Services > VPN > Enable).

6. Ponownie wpisz nazwę użytkownika i hasło do konta VPN.

7. Pobierz certyfikaty CA i TLS z sekcji Downloads Area.

8. Ustal pozostałe wymagane parametry.

5. Sprawdzenie działania VPN

Na koniec przetestuj połączenie przy wykorzystaniu różnych dostępnych urządzeń. Jeśli wszystkie z nich wykazują przekierowanie adresu IP do innego kraju, oznacza to, że instalacja zakończyła się sukcesem.

Nie musisz być specjalistą, żeby wiedzieć, jak korzystać z VPN. Wystarczy przeczytać nasze wskazówki, a instalacja VPN na routerze przebiegnie sprawnie i nie będzie wymagała użycia zaawansowanych umiejętności technicznych, aby sobie z nią poradzić.

Skonfigurowanie jednego bezpiecznego tunelu dla wszystkich urządzeń nie jest być może tak szybkie jak ściągnięcie aplikacji VPN bezpośrednio na telefon lub komputer, ale pozwoli Ci raz na zawsze zapomnieć o każdorazowym włączaniu i wyłączaniu usługi.

W dobie rosnącej ilości cyberataków ochrona wszystkich korzystających z sieci urządzeń jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Dlatego pobierz darmowy VPN, opłać subskrypcję i ciesz się ochroną w Internecie.